Urheilukoulun talvilajien urheilijat on valittu

Kaartin jääkärirykmenttiKainuun prikaati 27.2.2018 12.29
Tiedote

Puolustusvoimien Urheilukoulun talvilajien saapumiserän III/18 urheilijat on valittu. Yhteensä Urheilukouluun valittiin 75 urheilijaa edustaen 14 eri lajiryhmää.

Talvilajien saapumiserä aloittaa palveluksen 16.4.2018 Kaartin jääkärirykmentissä tai Kainuun prikaatissa. Osa Kainuun prikaatin lumilajien urheilijoista on valittu viime syksynä käydyn hakumenettelyn aikana, syksyllä valitut urheilijat näkyvät täällä.  

Kaartin jääkärirykmenttiin III/18 valitut urheilijat 16.4.2018

Alppihiihto (3)

Aho Saku Kristian, Ruka Slalom
Kankkunen Sampo, Kuopio Ski Club
Mankinen Miikka, Ruka Slalom

Freestylehiihto (3)

Kangas Joona, Levi Ski Club
Penttala Olli Risto, Moebius
Syrjä Elias Albert, Moebius

Jääkiekko (22)

Ainali Aleksi Markus, Vaasan Sport
Gymer Frank Julius, KALPA
Halonen Niilo Ensio, HIFK
Hämäläinen Janne Olavi, HIFK
Ikonen Henri Ville, Jokerit
Kalapudas Antti Jaakko, Vaasan Sport
Kiviaho Henri Juhani, Porin Ässät
Koivula Otto Ville, Ilves
Laakso Leevi Eemeli, Kokkolan Hermes
Latvala Otto Oskari, HPK
Lehtinen Lassi Petteri, Lukko
Leskinen Otto Hermanni, KALPA
Leskinen Ville Elmeri, Jukurit
Mäkiniemi Eetu Aarne, Jokerit
Nevalainen Niklas Sami, Vaasan Sport
Nurmi Markus Petteri, TPS
Parikka Jarkko Ilari, Ilves
Piipponen Topi Otto, KALPA
Ruotsalainen Arttu Jalmari, Ilves
Seppälä Hannu Mikael, KALPA
Turkulainen Jerry Taisto, JYP
Tuulola Eetu Iivari, HPK

Kilpatanssi (3)

Högdal Robin Patrick, Tellus
Linnaranta Lauri Santeri, Tepika
Palin Valtteri Sakari, Bolero

Koripallo (11)

Byman Roi, Lahti Basketball
Bärlund Robert Pyry, Lahti Basketball
Gustavson Andre, HBA-Märsky
Heinonen Miika Tapani, HBA-Märsky
Jaakkola Tuukka Juhani, HBA-Märsky
Kaukiainen Severi Tino, Kouvolan Kouvot
Knihtinen Teemu Tapani, Kouvolan Kouvot
Laine Riku Petteri, Salon Vilpas
Nyman Vili August, Kouvolan Kouvot
Seppälä Ilari Petteri, Joensuun Kataja
Valtonen Elias Veikko, HBA-Märsky

Lentopallo (10)

Hänninen Jimi Reko, Etta
Jokela Joonas Mikael, Etta
Jäntti Lasse Petteri, Leka Volley
Kattelus Kalle Valtteri, Vantaan Ducks
Kaunisto Juho Väinö, Vantaan Ducks
Lankinen Akseli, Leka Volley
Nurmesniemi Nico Andrei, Rantaperkiön Isku
Porkka Henrik Martin, Leka Volley
Sihvonen Ville Eetu, Raisoin Loimu
Silventoinen Teemu, Leka Volley

Nyrkkeily (4)

Aliu Krenar, Kirkkonummen Nyrkkeily
Khataev Arslan, Porvoon Nyrkkeilyseura
Laine Santeri, Kauhajoen Kamppailu-Urh.
Lehmusvirpi Antti Veli, Boxing Club Vaasa

Pikaluistelu (3)

Hautamäki Jaakko, Seinäjoen Urheilijat
Puolakka Milo Kristian, HKL
Suomalainen Samuli Anton, Helsingin Luistinkiitäjät

Potkunyrkkeily (2)

Saarikangas Tino, Espoon Kehähait
Saurama Akseli Arvi, Järvenpään Kehäkarhut

Salibandy (6)

Iiskola Heikki Tapio, Westend Indians
Jalo Eero Ilmari, TPS
Järvinen Perttu Lauri, EräViikingit
Kainulainen Justus Elmeri, LASB
Laakso Mikko Aarne, Nokian KRP
Majalahti Mika Markus, EräViikingt

Telinevoimistelu (3)

Lamberg Aaro, Voimisteluseura Helsinki
Soravuo Emil Juhani, Espoon Telinetaiturit
Woivalin Emil, Espoon Telinetaiturit

Vapaaottelu (2)

Hussein Abdul, Espoon Kehähait
Nieminen Kevin Mikael, Hardnocks Training Centre

Kainuun prikaatiin III/18 valitut urheilijat 16.4.2018

Lumilautailu (1)

Nevakivi Aleksi Tapio

Maastohiihto (2)

Ahonen Olli Santeri, Imatran Urheilijat
Parantainen Kalle Aatu, Vantaan hiihtoseura

Osa Kainuun prikaatin lumilajien urheilijoista on valittu viime syksynä käydyn hakumenettelyn aikana, syksyllä valitut urheilijat näkyvät täällä.