Sotilas-5-ottelun PM-kilpailut Helsingissä

Maanantai 24.6.2019 – perjantai 28.6.2019

Sotilas-5-ottelun PM-kilpailut Helsingissä

Kaartin jääkärirykmentti järjestää 58. Avoimet sotilas-5-ottelun pohjoismaiset mestaruuskilpailut 24.-28.6.2019 Helsingissä.

Tapahtumaan osallistuu kilpailijoita 13 eri maasta, yhteensä noin 120 henkilöä mukaan lukien joukkueiden huoltohenkilöstö. Sotilas-5-ottelun osalajit ovat ammunta, esterata, esteuinti, käsikranaatin heitto ja maastojuoksu.

Kilpailutunnelmia voi seurata Kaartin jääkärirykmentin sosiaalisen median kanavissa aihetunnisteella #onmpc2019.


Kilpailuun ilmoittautuneet maat
Suomi (FIN), Ruotsi (SWE), Norja (NOR), Tanska (DEN), Alankomaat (NED), Itävalta (AT), Saksa (GER), Liettua (LTU), Latvia (LAT), Tsekki (CZE), Puola (POL), Viro (EST) ja Italia (ITA) 

Tulokset
Kilpailun aikana seurataan rinnakkain avoimen (Open) Nordic Military Pentathlon Championship 2019 -kilpailun (ONMPC2019) ja Pohjoismaiden sotilas-5-ottelun mestaruuskilpailun tuloksia. Tulokset päivitetään lajikohtaisesti tämän sivun yhteyteen mahdollisimman reaaliaikaisesti.

Ammunta, women
Ammunta, women team
Ammunta, men
Ammunta, men team

Esterata, women
Esterata, women team
Esterata, men 
Esterata, men team

Kokonaistilanne kahden lajin jälkeen, women 
Kokonaistilanne kahden lajin jälkeen, women team
Kokonaistilanne kahden lajin jälkeen, men
Kokonaistilanne kahden lajin jälkeen, men team

Esteuinti, women
Esteuinti, women team
Esteuinti, men
Esteuinti, men team

Kokonaistilanne kolmen lajin jälkeen, women
Kokonaistilanne kolmen lajin jälkeen, women team
Kokonaistilanne kolmen lajin jälkeen, men
Kokonaistilanne kolmen lajin jälkeen, men team

Käsikranaatin heitto, women
Käsikranaatin heitto, women team
Käsikranaatin heitto, men
Käsikranaatin heitto, men team

Kokonaistilanne neljän lajin jälkeen, women
Kokonaistilanne neljän lajin jälkeen, women team
Kokonaistilanne neljän lajin jälkeen, men
Kokonaistilanne neljän lajin jälkeen, men team

Lähtöjärjestys maastojuoksu, women
Lähtöjärjestys maastojuoksu, men

Maastojuoksu, women
Maastojuoksu, women team
Maastojuoksu, men
Maastojuoksu, men team

Kokonaistilanne 5 lajin jälkeen

Kilpailuohjelma

Maanantai 24.6.

0800- Ilmoittautuminen/akkreditointi
1200-1900 Harjoittelu
1945-2015 Avajaiset, Santahamina 

Tiistai 25.6.

0930-1330 Ammunta, Hälvälä
1600-2000 Esterata, Santahamina

Keskiviikko 26.6.

0830-1040 Esteuinti, Itäkeskus
1330-1800 Käsikranaatin heitto, Santahamina

Torstai 27.6.

0900-1045 Maastojuoksu, Santahamina
1300-1600 Helsinki-iltapäivä
1700- Palkintojen jako ja päättäjäiset, Santahamina 

Perjantai 28.6.

Kotiutuminen kisoista