Kommendören för Armén, generallöjtnant Pasi Välimäki på arbetsbesök i Ukraina
Kommendören för Armén, generallöjtnant Pasi Välimäki besökte Ukrainas armé under den gångna veckan. Målen för arbetsresan var Kiev, Dnipro och Zaporizhzhia. Under resan träffade han ledningen för Ukrainas armé och bekantade sig med arméns verksamhet samt med verksamheten för Ukrainas väpnade styrkors ledningsorgan och nya prestationsförmågor. Dessutom hade han under besöket möjlighet att bekanta sig med Ukrainas försvarsindustri.
– Vi fortsatte bekanta oss med på vilket sätt man kan ta lärdom av stridserfarenheterna ur de olika vapenslagens och prestationsförmågornas perspektiv. Det var viktigt att få höra direkt av fältbefälhavarna på vilket sätt markkrigföringen har utvecklats under det gångna året. Särskilt intressant var det att höra och se, hur man använder obemannade system, såväl inom vapenslagsuppgifter som inom den samlade ledningen i olika stridsområden.
– Ukraina har fortsatt sitt kostnadseffektiva och innovativa utvecklingsarbete inom nya teknologier och tekniker såväl inom armén som inom de övriga trupperna, berättar kommendören för Armén, generallöjtnant Pasi Välimäki.
I utbildningscentren bekantade vi oss med specialutbildningen av soldater, i synnerhet med utbildning som gäller drönare och obemannade system. Under besöket hade vi möjlighet att diskutera olikheter i användningssätten inom utbildningsverksamheten och den operativa verksamheten. Soldater som deltog i utbildningen redogjorde för sina detaljerade iakttagelser.
– Centrala faktorer inom drönarutbildningen är, efter att lämpliga piloter med god inlärningsförmåga valts ut, tillräcklig simulationsövning och ett stort antal verkliga flygprestationer. Förutom dessa färdigheter måste piloterna behärska stridstekniken och funktionssätten vid främsta linjen.
Vid stridsledningsorganen diskuterade vi striderna under början av året och bekantade oss med läget vid fronten. Användningen av obemannade system jämsides med den övriga eldanvändningen har inneburit betydande materiel- och manskapsförluster för angriparen. Kommendörernas, stabernas och truppernas tilltro till det egna kunnandet och prestationsförmågan är fortsatt stark.
Under mötena med Ukrainas försvarsindustri var det imponerande att se hur uppfinningsrikt och kostnadseffektivt vapensystemen produceras, så att de svarar mot landets väpnade styrkors behov. Försvarsindustrins företag har förmåga och vilja att göra innovationer och lösa teknologiska problem utan att enhetskostnaderna stiger på ett okontrollerat sätt.