FI SV EN

Urheilukoulun talvilajien saapumiserä III/17 valittu

14.3.2017 12.32
Tiedote

Puolustusvoimien Urheilukoulun talvilajien saapumiserä III/17 on valittu. Urheilijat aloittavat palveluksensa 10.4.2017 Kaartin jääkärirykmentissä ja Kainuun prikaatissa.

Kaartin jääkärirykmenttiin:

Alppihiihto (5)

Handolin Juho Mikael, HySS
Mankinen Miikka Petteri, Ruka Slalom
Sjöberg Marion Anton, Grifk-Alpine
Salmekivi Otto Kari, Helsinki Ski Club
Mustalahti Jaakko Seppo, Levi Ski Club

Freestylehiihto (1)

Rintamaa Eetu,  Zhena Moebius

Judo (5)

Puumalainen Martti Nikodemus, Mikkelin Judo
Rajaniemi Jyri Aleksanteri, Nummelan Judo
Määttä Henri Mikael, Nummelan Judo
Saha Luukas Benjamin, Riihimäen Judoseura
Ylitalo Joel Ilmari, Meido-Kan

Jääkiekko (20)

Rautanen Juho Henrik, Jokerit
Karjalainen Miro Ilari, HIFK
Ruusu Markus Jukka, JYP
Lämsä Teemu Markus, TPS
Virta Patrik Valtteri, TPS
Keskitalo Miro Antero, TPS
Lindsten Jasper Christian, TPS
Kaarlehto Karolus, TPS
Karjalainen Jere Kristian, Tappara
Turunen Teemu Eemeli, HPK
Larmi Emil Arvi, HPK
Westermarck Victor Mikael, Espoo United
Pitkänen Miikka Petteri, Kalpa
Ruokonen Miro Petteri, HPK
Ikonen Juuso Kristian, Brynäs IF
Ruotsalainen Arttu Jalmari, Porin Ässät
Puhakka Janne Tapio, Espoo United
Kähkönen Kaapo, Rauman Lukko
Väyrynen Teemu Aatu Juhani,  TPS
Ronkainen Taneli Aarne, Oulun Kärpät
 
Karate (5)

Helin Jimi Markus, Rajakylän Karateseura
Karkkulainen Jani Toivo, Rajakylän Karateseura
Tuominen Aaro Mikael, Rajakylän Karateseura
Remes Mikko, Nurmijärven Shotokam
Nurmi Lalli Oskari, Renshin-kan

Keilailu (2)

Putkisto Teemu Ensio, Keilailuseura Bay
Käyhkö Tomas Eetu, Mainarit

Koripallo (2)

Nyman Vili, KTP Basket
Suvanto Matias, HBA Märsky

Käsipallo (5)

Rehnberg Axel, GrIFK
Monnberg Oskar Johan, Dicken
Marjamäki Atte Evert, Sjundeå IF
Hellakoski Anthony Matias, Atlas
Montonen Gusten Eric, Dicken

Lentopallo (8)

Ovaska Patrik Rasmus, Vantaan Ducks
Siirilä Tuomas, Liiga-Riento
Määttänen Miro Matias, Vantaan Ducks
Lahti Teemu Ilari, Kokkolan Tiikerit
Rissanen Atte Antero, Liiga-Riento
Marttila Janne Antti, Raision Loimu
Jylhä Jesper Joonas, Vammalan lentopallo
Luostarinen Kasimir Valtteri, Rantaperkiön Isku

Paini (8)

Kaivolainen Miika Helsingin, Painimiehet
Lehtonen Kasperi Aarre, Helsingin Haka
Ojala Toni Tapio, Helsingin Haka
Kuosmanen Matti Elias, Helsingin Haka
Tyystälä Elias Juhana, Kemin Into
Mäenpää Konsta Johannes, Ilmajoen Kisailijat
Metsomäki Toni, Ilmajoen Kisailijat
Jaskari Ville Matias, Helsingin Painimiehet

Pikaluistelu (2)

Yli-Ilkka Juho-Jaakko, Seinäjoen Urheilijat
Eskola Antero, Helsingin Luistinkiitäjät

Salibandy (7)

Salo Tuukka Petteri, SC Classic
Ailio Tuure, EräViikingit
Sikkinen Eetu Eemeli, SC Classic
Lintula Matias Artturi, KooVee
Kainulainen Rasmus Kasperi, LASB
Luoma Henri Tuomas Erä, Viikingit
Surakka Joonatan Emil Erä, Viikingit
 
Taekwondo (2)

Kamphuis Christian Oliver, Taekwondourheilijat
Salmi Frans Veikko, Budokwai Turku

Kainuun prikaatiin:

Ampumahiihto (3)

Ranta Jaakko Olavi, Tuusulan Voima-Veikot
Invenius Tuukka, Soisalon AH
Erkkilä Aapo Matias, Saloisten Reipas

Lumilautailu (2)

Thelen Axel Matti
Rautiainen Roope Oskari

Maastohiihto (3)

Sipilä Turo Paavali, Keravan Urheilijat
Parttimaa Aleksi, Ski Team 105
Pirneskoski Santeri Matias, Karihaaran Visa

Mäkihyppy (3)

Loukasmäki Wili Wäinö, Kainuun Hiihtoseura
Vänskä Elias Juho, Lieksan hiihtoseura
Löytäinen Niko Lauri ,Tampereen Pyrintö

Yhdistetty (3)

Korhonen Atte Erik, Vuokatti Sport Club
Mäkiaho Arttu Verneri, Kainuun Hiihtoseura
Hirvonen Eero Kalevi, Jyväskylän Hiihtoseura