Kriisinhallintajoukkojen käytössä olleita aavikkoasuja jaetaan Maavoimien joukko-osastojen käyttöön ja hyödynnettäviksi varusmiesten koulutuksessa. Tähän saakka aavikkokuvioituja maastopukuja (M04) on käytetty kriisinhallintaoperaatioissa ulkomailla.
Aavikkokuvioituja helleasuja voidaan käyttää viidessä joukko-osastossa; Kaartin jääkärirykmentissä, Karjalan prikaatissa, Panssariprikaatissa, Porin prikaatissa ja Utin jääkärirykmentissä.
- Aavikkopukujen käytön laajentaminen mahdollistaa käytettävissä olevan vaatetusmateriaalin täysimääräisen hyödyntämisen. Kun aavikkoasujen käyttöä laajennetaan, pidennetään samalla myös muun koulutuksessa käytettävän vaatetuksen elinkaarta jakamalla kulumista tasaisemmin, kertoo Maavoimien huoltopäällikkö, eversti Vesa Happonen.
- Aavikkoasuja voidaan hyödyntää myös esimerkiksi harjoitustoiminnassa niin, että harjoituksen vastapuolet käyttävät eri asuja, jolloin harjoitusvastustajat ovat helposti tunnistettavissa.
Aavikkoasu ei tule korvaamaan vihreää M05-maastopukua, eivätkä varusmiehet tule käyttämään aavikkoasua lomapukuna.