Urheilukoulun kesälajien urheilijat on valittu
Puolustusvoimien urheilukoulun kesälajien saapumiserän IV/18 urheilijat on valittu. Yhteensä Urheilukouluun valittiin 80 urheilijaa 14 eri lajiryhmästä.
Kesälajien saapumiserä aloittaa palveluksen 15.10.2018 Kaartin jääkärirykmentissä Santahaminassa. Saapumiserän muodostaa 74 miesurheilijaa ja 6 naisurheilijaa.
Kaartin jääkärirykmenttiin IV/18 valitut urheilijat
Amerikkalainen jalkapallo (4)
Koskinen Tony Kristian Roosters
Lempinen Viljo Ilmari Roosters
Pajarinen Karri Juhani Roosters
Vartiainen Akseli Pietari Roosters
Ammunta (11)
Aaltonen Sami Juhani Rauman Seudun UA.
Hämäläinen Heidi Sofia Sibbo Skyttegille
Kiuru Matias Juhani Poliisien Ampumaseura
Koivu Matias Sami Orimattilan Seudun UA.
Kuisma Jenna Kyrslätt Skytteförening
Kutila Otto-Ilmari L-HA
Laine Liina Katariina Salon Seudun Ampujat
Långström Karl Sebastian Kyrslätt Skytteförening
Ruutana Teemu Antero Längelmäen Seudun Amp.
Siitonen Sonja Mari Simpeleen Hahlo
Viljanen Henna Tuulia Kyrslätt Skytteförening
Autourheilu (2)
Haapalainen Tuomas Arto Ratu ry.
Kari Niko Petteri GP3 Arden
Golf (3)
Asiala Antti Sakari Sarfvik Golfklubi
Linden Aleksi Lauri PGK
Välimäki Sami Oskari Nokia River Golf
Jalkapallo (10)
Alanko Samu VPS
Kekkonen Oskari FC Lahti
Källman Paul Benjamin FC Inter
Laatikainen Aatu Petteri VPS
Laevuo Jatuli FC Honka
Leppälä Samuli Oiva AC Oulu
Rantanen Daniel HIFK
Shala Driton AC Oulu
Töyräs Miika Samuli KUPS
Vidjeskog Adam PS Kemi
Miekkailu (4)
Kiljander Oskar Antti Turun Miekkailijat
Saavalainen Ellis Nathaniel Espoon Miekkailijat
Savelainen Joonas Espoon Miekkailijat
Tauriainen Topias Espoon Miekkailijat
Paini (6)
Karjalainen Lauri Mikael, Perhon Kiri
Laurila Teemu, Voikkaan Urheiluveikot
Lipasti Matias, Ilmajoen Kisailijat
Savolainen Arvi Martin, Lahden Ahkera
Shapovalov Artem, Koovee
Sihtola Markus Tapani, Ylä-Tikkurilan Kipinä
Purjehdus (2)
Eklund Jakob Fredrik, Esbosegelförening
Grönblom Alexander, Helsingfors segellskap
Pyöräsuunnistus (2)
Kaksonen Teemu Antti, Ylistaron Kilpa-Veljet
Lilja Juha Veli, Tampereen Pyrintö
Pyöräily (3)
Peltonen Ukko Iisakki, TWD-Länken
Sciortino Martti, A.S.Besnate
Taskinen Julius Nico, TWD-Länken
Ratsastus (2)
Antell Johan, HuRa
Mansikkaoja Joona Aleksi, Tampereen Ratsastusseura
Suunnistus (5)
Eerola Teemu Oskari, Tampereen Pyrintö
Heikkilä Tuomas Juhani, Helsingin Suunnistajat
Kaario Otto Santeri, Suunta Jyväskylä
Ruohola Akseli Elias, MS Parma
Salonen Matias Eemeli, Helsingin Suunnistajat
Uimahyppy (1)
Junttila Juho Antti, Uimahyppyseura Tiirat
Yleisurheilu (25)
Ahola Eero Aarne, Porin Yleisurheilu
Alatupa Konsta Timo, Kokkolan Työväen urheilijat
Alingue Marc Iikka, Janakkalan Jana
Auvinen Roope Rasmus, Sjundeå IF
Blomqvist Jonni Kasimir, Borgå Akilles
Brace Jonathan, Esbo IF
Eerola Lauri Markus, Lahden Ahkera
Hautala Wilho Pekka, Lahden Ahkera
Illukka Riku Jalmari, Vantaan Salamat
Jaakkola Mikke Aki, Länsi-Uudenmaan Urheilijat
Karjalainen Aaro Elmeri, Lahden Ahkera
Keskinen Jere Samuel, Vaasan Toverit
Kuusela Julius, Länsi-Uudenmaan Urheilijat
Lainto Niklas Tapio, Turun Urheiluliitto
Lehto Tomi Petteri, Espoon Tapiot
Mehtonen Erno Erkki, Savonlinnan Riento
Olkkonen Emilia Linda, Ristiinan Urheilijat
Sinkkonen Pekka Albert, HIFK
Szücs-Bärtfai Mark, Espoon Tapiot
Tiekso Antti Juhani, Turun Weikot
Tommola Joska Joni, Lahden Ahkera
Tuomela Antti Tapani, Laihian Luja
Uusimäki Leo Viljami, Kenttäurheilijat -58
Vänttinen Christian, Naantalin Löyly
Örn Onni Aarne Santeri, Polvijärven Urheilijat