Urheilukoulun kesälajien urheilijat on valittu

Kaartin jääkärirykmentti 7.8.2018 10.51
Tiedote

Puolustusvoimien urheilukoulun kesälajien saapumiserän IV/18 urheilijat on valittu. Yhteensä Urheilukouluun valittiin 80 urheilijaa 14 eri lajiryhmästä.

Kesälajien saapumiserä aloittaa palveluksen 15.10.2018 Kaartin jääkärirykmentissä Santahaminassa. Saapumiserän muodostaa 74 miesurheilijaa ja 6 naisurheilijaa.


Kaartin jääkärirykmenttiin IV/18 valitut urheilijat

Amerikkalainen jalkapallo (4)

Koskinen Tony Kristian Roosters
Lempinen Viljo Ilmari Roosters
Pajarinen Karri Juhani Roosters
Vartiainen Akseli Pietari Roosters

Ammunta (11)

Aaltonen Sami Juhani Rauman Seudun UA.
Hämäläinen Heidi Sofia Sibbo Skyttegille
Kiuru Matias Juhani Poliisien Ampumaseura
Koivu Matias Sami Orimattilan Seudun UA.
Kuisma Jenna Kyrslätt Skytteförening
Kutila Otto-Ilmari L-HA
Laine Liina Katariina Salon Seudun Ampujat
Långström Karl Sebastian Kyrslätt Skytteförening
Ruutana Teemu Antero Längelmäen Seudun Amp.
Siitonen Sonja Mari Simpeleen Hahlo
Viljanen Henna Tuulia Kyrslätt Skytteförening

Autourheilu (2)

Haapalainen Tuomas Arto Ratu ry.
Kari Niko Petteri GP3 Arden

Golf (3)

Asiala Antti Sakari Sarfvik Golfklubi
Linden Aleksi Lauri PGK
Välimäki Sami Oskari Nokia River Golf

Jalkapallo (10)

Alanko Samu VPS
Kekkonen Oskari FC Lahti
Källman Paul Benjamin FC Inter
Laatikainen Aatu Petteri VPS
Laevuo Jatuli FC Honka
Leppälä Samuli Oiva AC Oulu
Rantanen Daniel HIFK
Shala Driton AC Oulu
Töyräs Miika Samuli KUPS
Vidjeskog Adam PS Kemi

Miekkailu (4)

Kiljander Oskar Antti Turun Miekkailijat
Saavalainen Ellis Nathaniel Espoon Miekkailijat
Savelainen Joonas Espoon Miekkailijat
Tauriainen Topias Espoon Miekkailijat

Paini (6)
Karjalainen Lauri Mikael, Perhon Kiri  
Laurila Teemu, Voikkaan Urheiluveikot 
Lipasti Matias, Ilmajoen Kisailijat
Savolainen Arvi Martin, Lahden Ahkera 
Shapovalov Artem, Koovee  
Sihtola Markus Tapani, Ylä-Tikkurilan Kipinä 

Purjehdus (2)
Eklund Jakob Fredrik, Esbosegelförening 
Grönblom Alexander, Helsingfors segellskap 

Pyöräsuunnistus (2)
Kaksonen Teemu Antti, Ylistaron Kilpa-Veljet 
Lilja Juha Veli, Tampereen Pyrintö 

Pyöräily (3)
Peltonen Ukko Iisakki, TWD-Länken  
Sciortino Martti, A.S.Besnate 
Taskinen Julius Nico, TWD-Länken  

Ratsastus (2)
Antell Johan, HuRa  
Mansikkaoja Joona Aleksi, Tampereen Ratsastusseura 

Suunnistus (5)
Eerola Teemu Oskari, Tampereen Pyrintö 
Heikkilä Tuomas Juhani, Helsingin Suunnistajat 
Kaario Otto Santeri, Suunta Jyväskylä 
Ruohola Akseli Elias, MS Parma  
Salonen Matias Eemeli, Helsingin Suunnistajat 

Uimahyppy (1)
Junttila Juho Antti, Uimahyppyseura Tiirat 

Yleisurheilu (25)
Ahola Eero Aarne, Porin Yleisurheilu 
Alatupa Konsta Timo, Kokkolan Työväen urheilijat  
Alingue Marc Iikka, Janakkalan Jana 
Auvinen Roope Rasmus, Sjundeå IF  
Blomqvist Jonni Kasimir, Borgå Akilles  
Brace Jonathan, Esbo IF  
Eerola Lauri Markus, Lahden Ahkera 
Hautala  Wilho Pekka, Lahden Ahkera 
Illukka Riku Jalmari, Vantaan Salamat 
Jaakkola Mikke Aki, Länsi-Uudenmaan Urheilijat 
Karjalainen Aaro Elmeri, Lahden Ahkera 
Keskinen Jere Samuel, Vaasan Toverit 
Kuusela Julius, Länsi-Uudenmaan Urheilijat 
Lainto Niklas Tapio, Turun Urheiluliitto 
Lehto Tomi Petteri, Espoon Tapiot  
Mehtonen Erno Erkki, Savonlinnan Riento 
Olkkonen Emilia Linda, Ristiinan Urheilijat 
Sinkkonen Pekka Albert, HIFK  
Szücs-Bärtfai Mark, Espoon Tapiot  
Tiekso Antti Juhani, Turun Weikot  
Tommola Joska Joni, Lahden Ahkera 
Tuomela Antti Tapani, Laihian Luja  
Uusimäki Leo Viljami, Kenttäurheilijat -58 
Vänttinen Christian, Naantalin Löyly 
Örn Onni Aarne Santeri, Polvijärven Urheilijat