Hyppää sisältöön

Hiihdon sotilas-sm -kilpailut 2024

Tiistai 19.3.2024

Kainuun prikaati järjestää hiihdon sotilas-SM-kilpailut 18.–21.3.2024 Kajaanissa ja Vuokatissa.

Maasto- ja ampumahiihto järjestetään Sotkamon Vuokatissa. Rynnäkkökivääriampumahiihto- ja partiohiihtokilpailut järjestetään Hoikanportin ampumarata-alueella. Sotilassuksiviesti järjestetään Kainuun prikaatin urheilukentällä varuskunnassa.

Reserviläisille järjestetään Puolustusvoimien vapaaehtoinen harjoitus. Reserviläiset osallistuvat partiohiihdon C-sarjaan.

Ohjelma

Tiistai 19.3.
Maastohiihto ja ampumahiihto, Vuokatin ampumahiihtostadion

  • 8.00 Kilpailujen avajaiset
  • 9.00 Maastohiihto (vapaa hiihtotapa)
  • 13.30 Ampumahiihto, kaikki sarjat
  • 19.00 Palkintojen jako, varuskunnan auditorio


Keskiviikko 20.3.    

Rynnäkkökivääriampumahiihto, Hoikanportti
Varusmiesten sotilassuksiviestikilpailu, varuskunnan urheilukenttä

  • 9.31 RK-ampumahiihto varusmiehet, henkilökunta ja naiset, rata 4 (perinteinen hiihtotapa)
  • 16.30 Maastohiihto, varusmiesten sotilassuksiviestikilpailu 5 x 1 km (vapaa hiihtotapa)
  • 19.00 Palkintojen jako, varuskunnan auditorio

        
Torstai 21.3.

Partiohiihto, Hoikanportti

  • 9.02 Partiokilpailu (lähdöt järjestyksessä C-, A- ja B-sarja)
  • 14.00 Palkintojen jako ja päättäjäiset varuskunnan auditoriossa.

Sotilaskoti palvelee kilpailupaikoilla.

>Tulokset

 

Maastohiihto varusmiehet 10 km V
Sija Arvo Nimi Joukko-osasto Tulos Ero
1. Alik Eemil Juntunen KAIPR URHK 20:32.6
2. Alik Topias Kemppi KAIPR URHK 20:40.1    7.5
3. Alik Ike Melnits KAIPR URHK 20:56.0    23.4
4. Alik Aaron Häggman KAIPR URHK 20:57.8    25.2
5. Alik Karri Stevander KAIPR URHK 21:01.6    29.0
6. Kok Leevi Tarjanne KAIPR URHK 21:06.8    34.2
7. Alik Matias Riipi JPR 22:14.8    1:42.2
8. Kok Miika Ylikulju JPR 23:02.1    2:29.5
9. Astm Tuomas Leinamo PSPR 23:08.9    2:36.3
10. Alik Antti Harjuhaahto JPR 23:12.2    2:39.6
11. Alik Lasse Komu KAIPR 23:41.8    3:09.2
12. Kok Rasmus Ahoniemi KARPR 24:08.4    3:35.8
13. Kok Lucas Finskas KAIPR 24:22.5    3:49.9
14. Alik Leevi Vuorinen PORPR 24:51.5    4:18.9
15. Tkm Veeti Passila PSPR 24:52.7    4:20.1
16. Alik Elias Lehtonen PORPR 25:07.8    4:35.2
17. Tkm Topias Tenhunen PSPR 26:35.7    6:03.1
18. Alik Kalle Taura PSPR 27:48.4    7:15.8
19. Jääk Niklas Vuohijoki PORPR 29:39.8    9:07.2
20. Vm Kalle Varis KARPR 29:56.9    9:24.3
21. Pion Jalmari Jantunen KARPR 31:02.2    10:29.6
Maastohiihto miehet yleinen 10 km V
Sija Arvo Nimi Joukko-osasto Tulos Ero
1. Kers Remi Lindholm KAIPR 19:55.9
2. Nuor rvja Olli-Pekka Laitila KR 20:01.0    5.1
3. Vanh rvja Markus Vuorela KR 20:07.4    11.5
4. Ltn Niko Husu KAARTJR 20:31.0    35.1
5. Nuor rvja Juuso Hämäläinen K-SR 21:52.9    1:57.0
6. Vanh rvja Juho Friman LR 22:07.3    2:11.4
7. Nuor rvja Aku Hietaharju K-SR 22:17.7    2:21.8
8. Kad Oskari Juutinen RMVK 23:18.3    3:22.4
9. Nuor rvja Ville Happonen P-KR 24:24.7    4:28.8
10. Vääp Miko Leppäniemi PSPR 24:29.4    4:33.5
11. Ltn Juha Nurmi KAIPR 25:07.0    5:11.1
12. Rvja opp Kalle Kujala RMVK 25:21.5    5:25.6
13. Nuor rvja Lauri Niemi K-SR 26:00.1    6:04.2
14. Ltn Lauri Lehtolainen SATLSTO 27:13.1    7:17.2
15. Kad Arttu Kaivolainen MAASK 28:12.1    8:16.2
Maastohiihto vapaaehtoista asepalvelusta suorittavat naiset 5 km V
Sija Arvo Nimi Joukko-osasto Tulos Ero
1. Alik Ebba Blomqvist KARPR 14:34.1
2. Vm Hetta Niemelä PORPR 15:14.7    40.6
3. Alik Jenny Virtala PORPR 15:37.7    1:03.6
4. Alik Rita Simola PORPR 16:01.8    1:27.7
5. Vm Sylvi Salonen PORPR 16:10.0    1:35.9
Maastohiihto naiset 45 5 km V
Sija Arvo Nimi Joukko-osasto Tulos Ero
1. Tutkija Pirita Wahlstedt-Niskanen PVTIEDL 16:37.3
Maastohiihto miehet 35 10 km V
Sija Arvo Nimi Joukko-osasto Tulos Ero
1. Vanh rvja Ari Palolahti LR 22:53.7
2. Vanh rvja Jori Mikkonen P-KR 23:08.3    14.6
3. Ins ylil Tomi Kauppinen 3LOGR 29:05.0    6:11.3
4. Vanh rvja Sami Tuominen LR 29:20.4    6:26.7
5. Vääp Lassi Siukkola SATLSTO 29:33.0    6:39.3
6. Vääp Arto Vesamo KARPR 30:35.3    7:41.6
7. Kapt Onni Pykäläinen SATLSTO 34:09.3    11:15.6
Maastohiihto miehet 45 5 km V
Sija Arvo Nimi Joukko-osasto Tulos Ero
1. Vanh rvja Tuomo Heikkinen KR 12:30.4
2. Kapt Jani Toivanen JPR 12:36.3    5.9
3. Kapt Veli-Matti Hietamäki ILMASK 12:47.3    16.9
4. Ylivääp Juha-Matti Sivonen SATLSTO 13:43.7    1:13.3
5. Sotilaspastori Petteri Hämäläinen KARSLSTO 15:50.5    3:20.1
Maastohiihto miehet 50 5 km V
Sija Arvo Nimi Joukko-osasto Tulos Ero
1. Ylivääp Tero Miettinen PSPR 11:50.2
2. Vanh mvja Harri Karjalainen SLMV 12:53.9    1:03.7
3. Kapt Mika Hakala PSPR 13:05.9    1:15.7
4. Maj Sami Joutjärvi RMVK 13:46.3    1:56.1
5. Tekltn Mika Valorinta SATLSTO 14:50.6    3:00.4
Maastohiihto miehet 55 5 km V
Sija Arvo Nimi Joukko-osasto Tulos Ero
1. Ylirvja Karri Hietamäki SLMV 12:07.7
2. Vanh rvja Juha Julkunen LR 12:39.1    31.4
3. Ft Jarkko Kauppinen ILMAVE 13:06.1    58.4
4. Tekn Tapani Hasanen PVJJK 13:32.0    1:24.3
5. Kapt evp Jari Virtanen 13:52.7    1:45.0
6. Varm Seppo Huotari KAIPR 14:25.9    2:18.2
7. Sotmest Anssi Riippi ILMASK 15:22.1    3:14.4
8. Insmaj Ilkka Sipilä SATLSTO 17:10.5    5:02.8
Ampumahiihto Miehet yleinen 10 km V
Sija Arvo Nimi Joukko-osasto Tulos Ero Sakkoerittely
1. Kers Tuomas Harjula KAIPR 23:08.5 0+0=0
2. Alik Juuso Ketonen PSPR 26:53.2    3:44.7 0+2=2
3. Vanh rvja Juho Friman LR 27:01.5    3:53.0 2+3=5
4. Alik Matias Nevala KAIPR 27:37.9    4:29.4 0+2=2
5. Nuor rvja Jukka Virolainen K-SR 28:41.2    5:32.7 0+1=1
6. Alik Severi Oikkonen PORPR 30:05.1    6:56.6 1+0=1
7. Kok Saku Jaakkola KAIPR 31:21.6    8:13.1 3+3=6
Ampumahiihto Miehet 35 7,5 km V
Sija Arvo Nimi Joukko-osasto Tulos Ero Sakkoerittely
1. Maj Tuomo Savonmäki MAAVE 24:02.4 2+2=4
2. Ylivääpeli Marko Vormisto PORPR 35:02.2    10:59.8 2+2=4
Ampumahiihto Naiset yleinen 6 km V
Sija Arvo Nimi Joukko-osasto Tulos Ero Sakkoerittely
1. Vanh rjva Erika Jänkä KR 18:47.8 2+2=4
Ampumahiihto Miehet 45 6 km V
Sija Arvo Nimi Joukko-osasto Tulos Ero Sakkoerittely
1. Vanh rvja Tuomo Heikkinen KR 21:54.8 3+4=7
2. Kapt Veikko Turunpää PVTIEDL 23:27.4    1:32.6 1+3=4
Ampumahiihto Miehet 50 6 km V
Sija Arvo Nimi Joukko-osasto Tulos Ero Sakkoerittely
1. Kapt Mika Hakala PSPR 21:12.0 3+2=5
Ampumahiihto Miehet 55 6 km V
Sija Arvo Nimi Joukko-osasto Tulos Ero Sakkoerittely
1. Vanh rvja Juha Julkunen LR 20:31.9 3+3=6
2. Vanh mvja Ossi Salokannel SLMV 22:14.1    1:42.2 2+3=5
3. Sotmest Anssi Riippi ILMASK 26:52.0    6:20.1 3+4=7
Rynnäkkökivääriampumahiihto varusmiehet 12,6 km P
Sija Arvo Nimi Joukko-osasto Tulos Ero
1. Kok Leevi Tarjanne KAIPR 36:44,6 0
2. Alik Topias Kemppi KAIPR 37:01,7 17,1
3. Alik Eemil Juntunen KAIPR 37:50,4 +1:05,8
4. Alik Juuso Ketonen PSPR 39:51,7 +3:07,1
5. Alik Matias Riipi JPR 40:37,9 +3:53,3
6. Alik Matias Nevala KAIPR 41:20,7 +4:36,1
7. Alik Ike Melnits KAIPR 41:30,7 +4:46,1
8. Kok Lucas Finskas KAIPR 41:45,8 +5:01,2
9. Alik Leevi Vuorinen PORPR 41:47,0 +5:02,4
10. Alik Aaron Häggman KAIPR 42:04,6 +5:20,0
11. Kok Miika Ylikulju JPR 42:21,2 +5:36,6
12. Kok Rasmus Ahoniemi KARPR 44:14,4 +7:29,8
13. Alik Antti Harjuhaahto JPR 44:35,0 +7:50,4
14. Astm Tuomas Leinamo PSPR 44:57,1 +8:12,5
15. Alik Elias Lehtonen PORPR 45:04,1 +8:19,5
16. Kok Saku Jaakkola KAIPR 45:42,9 +8:58,3
17. Alik Lasse Komu KAIPR 46:15,2 +9:30,6
18. Alik Konsta Korhonen KAIPR 46:59,4 +10:14,8
19. Alik Karri Stevander KAIPR 47:17,2 +10:32,6
20. Tkm Veeti Passila PSPR 49:56,2 +13:11,6
21. Alik Kalle Taura PSPR 50:20,6 +13:36,0
22. Tkm Topias Tenhunen PSPR 50:46,1 +14:01,5
23. Pion Jalmari Jantunen KARPR 53:12,4 +16:27,8
Vm Joona Nurminen PSPR Kesk.
Alik Nuutti Mäkinen KAIPR Ei läht.
Alik Konsta Mäntyvaara KAIPR Ei läht.
Alik Severi Oikkonen PORPR Ei läht.
Vm Antti Sairanen KARPR Ei läht.
Vm Kalle Varis KARPR Ei läht.
Rynnäkkökivääriampumahiihto naiset 8,4 km P
Sija Arvo Nimi Joukko-osasto Tulos Ero
1. Alik Ebba Blomqvist KARPR 32:54,6 0
2. Vm Hetta Niemelä PORPR 34:19,5 +1:24,9
3. Alik Jenny Virtala PORPR 35:38,9 +2:44,3
4. Vm Sylvi Salonen PORPR 36:47,7 +3:53,1
Kers Siiri Kortejärvi JPR Ei läht.
Rynnäkkökivääriampumahiihto miehet 8,4 km P
Sija Arvo Nimi Joukko-osasto Tulos Ero
1. Ylivääp Tero Miettinen PSPR 27:19,1 0
2. Vanh mvj Harri Karjalainen SLMV 28:20,2 +1:01,1
3. Kapt Mika Hakala PSPR 29:07,6 +1:48,5
4. Maj Sami Joutjärvi RMVK 31:04,9 +3:45,8
5. Tekltn Mika Valorinta SATLSTO 31:14,6 +3:55,5
6. Evl Jussi Ylimartimo PE 33:59,8 +6:40,7
7. Kapt Marko Pehkonen KAIPR 34:40,5 +7:21,4
Rynnäkkökivääriampumahiihto miehet 55 8,4 km P
Sija Arvo Nimi Joukko-osasto Tulos Ero
1. Ylirvja Karri Hietamäki SLMV 26:34,0 0
2. Kapt evp Jari Virtanen 28:07,6 +1:33,6
3. Vanh rvj Juha Julkunen LR 28:52,7 +2:18,7
4. Ft Jarkko Kauppinen ILMAVE 28:56,0 +2:22,0
5. Tekn Tapani Hasanen PVJJK 31:33,6 +4:59,6
6. Vanh mvj Ossi Salokannel SLMV 31:48,9 +5:14,9
7. Insmaj Ilkka Sipilä SATLSTO 32:14,2 +5:40,2
8. Ev Riku Suikkanen PE 38:28,7 +11:54,7
Rynnäkkökivääriampumahiihto miehet 45 8,4 km P
Sija Arvo Nimi Joukko-osasto Tulos Ero
1. Ylivääp Juha-Matti Sivonen SATLSTO 27:54,4 0
2. Vanh rvj Tuomo Heikkinen KR 29:13,4 +1:19,0
3. Kapt Jani Toivanen JPR 29:45,7 +1:51,3
4. Kapt Veikko Turunpää PVTIEDL 29:49,9 +1:55,5
Evl Ari-Matti Korhonen KAIPR Ei läht.
Rynnäkkökivääriampumahiihto miehet yleinen 12,6 km P
Sija Arvo Nimi Joukko-osasto Tulos Ero
1. Nuor rvj Juuso Hämäläinen K-SR 36:03,1 0
2. Vanh rvj Markus Vuorela KR 38:05,1 +2:02,0
3. Ltn Niko Husu KAARTJR 38:10,8 +2:07,7
4. Nuor rvj Ville Happonen P-KR 38:26,4 +2:23,3
5. Kers Tuomas Harjula KAIPR 38:48,2 +2:45,1
6. Kad Oskari Juutinen RMVK 40:00,5 +3:57,4
7. Vanh rvj Juho Friman LR 41:01,8 +4:58,7
8. Nuor rvj Aku Hietaharju K-SR 42:57,0 +6:53,9
9. Nuor rvj Jukka Virolainen K-SR 45:53,9 +9:50,8
10. Nuor rvj Lauri Niemi K-SR 46:10,5 +10:07,4
11. Kad Arttu Kaivolainen MAASK 46:57,3 +10:54,2
12. Vääp Miko Leppäniemi PSPR 47:36,7 +11:33,6
13. Ltn Valtteri Finska SATLSTO 48:01,1 +11:58,0
14. Ltn Lauri Lehtolainen SATLSTO 50:56,7 +14:53,6
Ltn Juha Nurmi KAIPR Ei läht.
Kers Roope Nyström PSPR Ei läht.
Rynnäkkökivääriampumahiihto miehet 35 12,6 km P
Sija Arvo Nimi Joukko-osasto Tulos Ero
1. Maj Juha Hirsimäki PE 42:39,8 0
2. Vanh rvj Jori Mikkonen P-KR 42:44,3 4,5
3. Maj Tuomo Savonmäki MAAVE 45:24,5 +2:44,7
4. Inskapt Mikko Lamminpää JÄRJK 46:05,9 +3:26,1
5. Vääp Lassi Siukkola SATLSTO 49:04,4 +6:24,6
6. Vanh rvj Sami Tuominen LR 49:47,5 +7:07,7
7. Insylil Tomi Kauppinen 3LOGR 52:12,5 +9:32,7
8. Vääp Arto Vesamo KARPR 54:20,2 +11:40,4
9. Ylivääp Marko Vormisto PORPR 01:31,3 +18:51,5
Maj Hannu Pietilä PSPR Ei läht.
Kapt Onni Pykäläinen SATLSTO Ei läht.
Varusmiesten sotilassuksisarja, viestikilpailu
Sija Joukkue Tulos Ero 
1 Porin prikaati 1 23:03,0
Jääk Niklas Vuohijoki
Alik Eetu Koskinen
Alik Matias Anttila
Tkm Kasperi Raitala
Alik Oskari Palomäki
2 Jääkäriprikaati 1 23:52,0  + 49,0
Jääk Jani Oikarinen
Korp Matti Siira